Poprawne korzystanie z sauny

Sposób zachowania w saunie ma wpływ nie tylko na efekty zabiegu, ale ma również gigantyczny wpływ na innych ludzi korzystających ze strefy saun. Na skorzystanie z sauny powinniśmy wygospodarować co najmniej dwie godziny.

Rodzaj obiektu, a temat stroju

W zależności od naszych upodobań mamy możliwość aby skorzystać z łaźni dla osób w strojach kąpielowych lub nago. Zanim wybierzemy się do sauny niezbędne jest ustalenie jakie zapisy w regulaminie odnośnie stroju obowiązują na konkretnym obiekcie. Prawidłowo podczas korzystania z sauny powinniśmy na działanie temperatury wystawić możliwie największą powierzchnie naszego ciała. Z tego powodu poprawne saunowanie odbywać się powinno bez stroju kąpielowego. W części obiektów jest niedozwolone, aby nie stosować się do tej zasady. Klienci którzy ubrali strój kąpielowy mogą zostać upomniani lub w skrajnych przypadkach wyproszenie z obiektu. Z innej strony na nieprzyjemności narazimy się również korzystając z łaźni nago w obiekcie tekstylnym. W takim przypadku może dojść nawet do konsekwencji prawnych w stosunku do osoby przebywającej tam bez okrycia.

Higiena osobista – kwestia najważniejsza

Inną zasadą jest, żeby zawsze do sauny wchodzić będąc suchym. Nie oznacza to jednak, że przed saunowaniem można pominąć kwestię prysznica i starannego spłukania całego ciała. Czynność ta jest obligatoryjna nawet kiedy kąpaliśmy się w domu przed wybraniem się do saunarium.

Żeby właściwie korzystać z sauny musimy wyposażyć się w klapki, które pozostawiamy przed pomieszczeniem sauny oraz przynajmniej dwa ręczniki – pierwszy służy do osuszenia ciała, a drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie odpoczynku. Ręcznik do sauny powinien być na tyle duży, że odseparuje nasze ciało od siedziska włącznie ze stopami.

Sposób zachowania się oraz inne zasady

Korzystając ze saunarium do minimum ograniczmy rozmowy czy inne hałasy. Zupełnie niedozwolone jest korzystanie z telefonu lub robienie fotografii lub nagrywanie filmów.

Najlepszą efektywność uzyskamy korzystając z sauny co najmniej raz w tygodniu. W trakcie każdego saunowania dobrze jest odbyć dwa – trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, chłodzenie oraz relaks. Zasadą jest, aby w przypadku korzystania z zbiornika z zimną wodą, przed zanurzeniem spłukać ciało z potu pod prysznicem. Odpoczynek powinien trwać tak samo długo, ile byliśmy w pomieszczeniu sauny.

W saunie suchej wybieramy sobie miejsce, gdzie wytrzymamy przez 15 minut. Z tego powodu początkującym nie poleca się zajmowania miejsc na górnych ławkach lub w bezpośredniej bliskości pieca. Do wnętrza łaźni parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu zlewamy wodą miejsce na którym planujemy usiąść. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla naszego samopoczucia postarajmy się przedłużyć czas ostatniego wypoczynku. Po wszystkich seansach myjemy ciało bez wykorzystania mydła lub innych detergentów. Warto jednak użyć specyfiku do dezynfekcji stóp.

Opisane w tym tekście zasady dobrego korzystania z sauny pozwolą nam bezstresowo i w dobrym nastroju skorzystać z zalet saun.

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metoda na ciekawe podróże

Wyjazd na urlop camperem z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Nie powinno to dziwić, bo to niespotykanie ciekawy sposób na zorganizowanie wakacji. ...

Masz auto – sprawdź na to

Używanie auta to dla dużej grupy zwyczajność. Większa część kierowców ma na uwadze na to, czym jeździ oraz w jaki sposób używa własny pojazd i ...

WARTO SPRAWDZIĆ

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę